Проведення ультразвукового дослідження (УЗД) при вагітності є золотим стандартом діагностики. Воно входить у програму обов’язкового пренатального скринінгу, який проводять на першому, другому і третьому триместрі. УЗД дозволяє отримати точну інформацію про перебіг вагітності та розвиток плоду. Це одне з найбільш інформативних досліджень, яке бажано проводити на якісному обладнанні та у досвідченого фахівця.
З метою виключення генетичної патології плода проводять пренатальні скринінги і УЗД на таких термінах вагітності:
у 10-13 тижнях вагітності
у 18-21 тижнях вагітності
у 30-32 тижнях вагітності.
УЗД першого і другого триместру відноситься до скринінгових, вони є дуже важливі для оцінки правильності формування внутрішніх органів, серця, скелету та м’язів плоду.
В 10-13 тижнів оцінюються параметри товщини шийної складки, розміри тулуба плоду, наявність носової кістки і т. д. На цьому етапі вже можна запідозрити грубі патології та вади розвитку. За допомогою спеціальної програми Prisca на основі даних УЗД і аналізу крові проводиться скринінг першого триместру PRISCA-1. У результаті комп’ютер будує графік, який відображає ймовірність ризику генетичних і вроджених патологій.
Скринінг другого триместру PRISCA-2 здійснюють у другому триместрі вагітності у термін зі 14 по 21 тиждень (оптимально – зі 16 по 18 тиждень). Для цього необхідно дані першого УЗД, який проведено у 10-13 тижнів й «свіжий» аналіз крові. За кількістю певних гормонів і білкових речовин проводиться розрахунок і побудова графіка. За допомогою спеціальної комп’ютерної програми, у другому триместрі можна виявити ризик розвитку синдрому Дауна, дефектів нервової трубки та синдром Едвардса. Традиційно вважають, що обстеження вагітних PRISCA-1 точніше, ніж PRISCA-2. Тому, якщо під час першого скринінгу високого ризику патологій виявлено не було, акушер-гінеколог може порекомендувати здати замість нього всього один показник (альфа-фетопротеїн).
На 19-21 тижні проводять детальне ультразвукове обстеження анатомії плоду (серце, мозок, органи черевної порожнини і т. п.), аби остаточно виключити основні вади розвитку.
У третьому триместрі лікар має можливість переконатися в тому, що закладка і розвиток внутрішніх органів, набір ваги плоду відбувається правильно, і у малюка відсутні вроджені вади розвитку. На терміні вагітності 28-32 тижня проводять УЗД плоду з доплерометрією для оцінки стану плаценти, темпи зростання майбутнього малюка і правильність його положення. Така діагностика під час вагітності може вчасно показати обвиття пуповиною, проблеми з кровообігом і серцем. Коли ж все у нормі, то наступна УЗД пацієнтці проводять, зазвичай, вже перед пологами у 36-37 тижнів, для оцінки стану плаценти та стану плода.
Пренатальний скринінг бажано проходити усім жінкам, які чекають малюка. Він разом з УЗД дозволяє надати оцінку стану здоров’я плоду і дізнатися більше про теоретичні ризики. Розрахунок ризику патологій плоду дає жінці заспокоєння у тому випадку, якщо все в порядку або пройти додаткові методи обстеження, якщо буде необхідноі. Окрім важливості з боку медицини, УЗД для вагітних – це довгоочікувана можливість майбутньої мами «побачити» свого малюка. Процедура завжди супроводжується сильними емоціями і приємним хвилюванням. За бажанням вагітної , лікар також може повідомити про передбачену стать малюка і зробити кілька фотографій у 3D/4D-форматі.
У нашому центрі лікарі проводять обстеження на апараті TOSHIBA Aplio 400. За його допомогою можна отримати високоточні результати УЗД плоду у 3D/4D-форматі і проводити його в режимі реального часу.